Gusto BLOG

Karides Pişirmede Esaslı Yöntemler Nelerdir?

Kabuklu bir deniz canlısı olan karides, kolay pişirilmesi, az oranda doymuş yağ içermesi ve düşük kalori değeri ile diğer deniz ürünlerinden ayrılır. Eşsiz lezzetinin yanındaki bu özellikleriyle karides diyet dönemlerinde bile rahatça tüketilebilecek bir protein kaynağıdır. Yeter ki karides pişirmenin detaylarına hakim olun.

Hangi yöntemi, hangi karides tarifini seçerseniz seçin, nefis bir karides için dikkat etmeniz gereken ilk püf noktası aynıdır: karidesi uzun süre pişirmemelisiniz! Uzun süre pişirildiğinde karides karakteristik tadını kaybeder, suyu kaybolur ve lastik gibi bir kıvam alır.

Izgara karides:

Karides ızgara için en doğru seçim jumbo karidestir. Küçük boy karidesleri de şişlere dizerek ızgara yapabilirsiniz. Bu yöntemde karidesleri şişe dizmeden önce soğuk suda yarım saat kadar bekletmelisiniz. Karidesleri şişlere sırt sırta değecek şekilde dizmeniz karın kısımlarının yanmasına da engel olur. Izgara yapmadan önce karidesleri bütün halde zeytinyağı, maydanoz, kekik, limon suyu, sarımsak ile marine etmek de lezzetlerini arttıracaktır.

Tavada karides:

Az yağ ile pişirilmiş karides tava lezzetli ve diyetinizi çok etkilemeyen bir yemektir. Az zeytinyağı ve tereyağını yapışmaz tavada eritip içine kıyılmış sarımsak ekleyin. Ayıklanmış karidesleri tavaya atın ve yüksek ateşte hızla karıştırarak pişirin. Karidesleri pembeleşince tavadan alın. Kekik, tuz ve pul biber de çok yakışacaktır.

Karides güveç:

Soğan, sarımsak, çarliston biber ve mantarı karideslerinizin boyutuna uygun şekilde doğrayın. Doğradığınız sebzeleri karidesler, tuz ve karabiberle harmanlayın. İçine çok az tereyeğı da ilave edip bir güvece alın ve önceden ısıtılmış fırına verin. Karides güveç 10 dakika içinde hazır olur. Üzerine eriteceğiniz kaşar peyniri de lezzetine lezzet katar.   

Haşlama karides:

Karidesler bütün halde kaynar suya atın ve kabukları pembe renk alıncaya kadar yaklaşık 2-3 dakika pişirin. Bu süre çimçim diye bilinen küçük boy karideslerde 2-3 dakika, jumbo karides gibi büyük boylarda ise 4-5 dakikadır. Haşlama suyuna kereviz sapı, maydanoz, defne yaprağı, karabiber ekleyerek değişik tatlar yakalayabilirsiniz.

GURME OKYANUS LEZZETLERİ

OKYANUSUN LEZZETİNİ KEŞFEDİN

GURME OKYANUS LEZZETLERİ

OKYANUSUN LEZZETİNİ KEŞFEDİN

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir